Bytomskie legendy i opowieści

Rynek w Bytomiu nocą
Klątwa bytomskich mieszczan
W XIV wieku bytomscy mieszczanie, niezadowoleni z obowiązku płacenia dziesięciny, mieli dopuścić się zbrodni, topiąc proboszcza i wikarego w stawie. Za ten czyn na miasto miała spaść klątwa, powodująca jego stopniowy upadek. Duch zwany Szarlejem miał zatapiać miejskie szyby kopalniane. Klątwa została oficjalnie zdjęta dopiero w 1711 roku przez papieża Klemensa XI.
Smok Bytomski – Krepel
W bytomskich lasach miał niegdyś mieszkać smok zwany Kreplem. W przeciwieństwie do innych smoków z legend, Krepel był łagodny i nie stanowił zagrożenia dla ludzi. Pewnego dnia młody parobek postanowił odnaleźć skarb strzeżony przez smoka. Kiedy dotarł do jego groty, Krepel zaprosił go do środka i obdarował częścią swojego skarbu. Parobek za otrzymane bogactwo kupił kamienicę przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego, na której umieścił wizerunek smoka na cześć swojego dobroczyńcy.
Dla głębszego zrozumienia bytomskich legend, warto sięgnąć po książkę “Srebrne miasto czyli bytomskie legendy i podania” autorstwa Bernarda Szczecha, która stanowi cenny zbiór lokalnych opowieści.
Dodatkowo, w 2020 roku w Bytomiu odbył się festiwal graffiti, podczas którego artyści przedstawili na murach miasta postacie z miejskich legend, co świadczy o ich trwałej obecności w lokalnej kulturze.